1 Arap turist, 10 Avrupalıya bedel

Ünlü Ramazan Bingöl restaurantlarının kurucusu Ramazan Bingöl, Arap turistlerle ilgili kaleme aldığı analiz yazısında çok ilginç tespitlerde bulundu.

2012 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 31 milyon 782 bin iken, 2013 yılında bu sayısı 9.84 artışla 34 milyon 910 bine ulaştı. 2014 yılında ise bu sayının 37-38 milyon civarında olması bekleniyor. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yayınladığı verilere göre ülkemize gelen turistlerin önemli bir kısmını Ortadoğu ülkeleri oluşturuyor.

Ünlü Ramazan Bingöl restaurantlarının kurucusu Ramazan Bingöl, Arap turistlerle ilgili kaleme aldığı analiz yazısında çok ilginç tespitlerde bulundu.

54 sektörü doğrudan etkiliyor

Bugün 1,2 milyon insanın çalıştığı turizm sektörü, aileleri ve yakınları hesaba katıldığında, yaklaşık 5 milyon kişinin hayatına katkı sağlıyor. Başta gıda, yeme içme, ulaştırma gibi 54 sektörü doğrudan etkileyen Turizm, ekonomiyi en fazla canlandıran sektörlerin başında geliyor. Gıda sektörü için oldukça hayati bir önem taşıyan turizm de gelen turistler arasında iş sirkülasyonunu arttıran ve işletmeleri ayakta tutansa “Araplar.”  Damak zevkleri, yeme içmeye olan düşkünlükleri ya da ülkemiz dizileri… Sebep her ne ise de sonuç gösteriyor ki, sağladığı fayda açısından 1 Arap turist 10 Avrupalı turiste bedel…

Arap Turistler Gurme Turunda!

En iyi kebap nerede yenir? Ya da İstanbul da ne yenmelidir? Arap turistlerin ülkemize gelmeden önce arastirdigi baslica basliklar arasında. Ayrıca lezzet, hizmet gibi başlıkların yanı sıra ürün çeşitliliği de Araplar için oldukça önemli durumda. Çünkü Avrupalı turist bir hamburgerle idare edebilirken arap turistler, gittikleri mekânlarda masaları donatıyor. Avrupalı turistler her şeyin dâhil olduğu konaklama seçeneklerini tercih edip 200 300 dolarla ülkeden gidebilirken, bir Arap turist ailesi sadece bir öğüne1000 dolar bırakabiliyor. Ayrıca tatillerini grup olarak geçirmek yerine aileleriyle paylaşan Arapların,  kendilerine refakat eden bir rehber, lüks minibüs ve şoför de olmazsa olmazları.

Türk Mutfağı ve Kebap Çeşitleri Gözdeleri

Türk mutfağının zenginliğini keşfetmek ve uzaktan gördükleri lezzetleri tatmak istemeleri, son on yılda gelen Arap turist sayısının artımında büyük etken oluşturdu. Turist sayısında ki bu düzenli artış hizmet sektörünü de etkiledi. Restoranlar özellikle Ortadoğulu turistlere daha iyi hizmet verebilmek için çeşitli formüller üretiyor. İçeriği zenginleşen yeni menüler, ingilizcenin yanı sıra arapça bilen personeller, Arapça kataloglar bu hizmetlerin başında yer alıyor.

Arap turistler özellikle İstanbul’da kendi kültürlerine ait yemeklerin yanı sıra Türk ve Osmanlı mutfağına özgü, özellikle et ve meze çeşitlerini tercih ediyor. Testi Kebabı, tuzda tavuk, karışık ve metrelik kebap, tükettikleri yemeklerin başında yer alıyor. İçecek olaraksa limonata ve şerbetlere ilgileri büyük. Gittikleri mekânlarda kendilerini güler yüzle karşılayan ve misafirperverliği hissettiren restoranlara karşı da oldukça cömertler. Özellikle de bahşiş konusunda.

Arap Turistleri Yeterince Değerlendirmiyoruz

Araplar için; heyecan verici, yeşil, tarihi, çekici, ailece tatil yapılabilecek, güneşli, misafirperver, güvenli ve Müslüman Avrupalı bir ülke Türkiye. Ancak bizler, kalkınmamıza katkıda bulunan Ortadoğulu turistlere yeterince ilgi göstermiyoruz. Harcama kapasitesi yüksek, bir avrupalı turistin neredeyse on katı harcama yapan Arap turistler ile alakalı çalışma yapıldığı, menüler ve içerikler zenginleştirildiği, iyi ağırlandıkları takdirde gelen turist sayısını iki katına çıkarmak mümkün.

Genel Başkandan

Mutfak ve Yaşam Dergisi

Videolar

Sosyal Medya

Kanun ve Yönetmelikler

dokuman-ikonDernekler Kanunu
tarim-ikonTarım Kanunu
saglik-ikonSağlık Gıda Platformu
gida-ikonDernek Yönetmeliği