info@tures.org.tr 0212 438 15 90
Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri Sona Erdi.

Aşımız, aşk oldu!

TÜRES ile Meram Belediyesi iş birliğiyle Konya’nın Meram ilçesinde düzenlenen ve 3 gün boyunca adeta bir ‘kültür bayramı’ yaşatan Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri sona erdi. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ile TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl’ün öncülük ettiği Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri bu yıl ‘Aşımız Aşk Ola’ sloganıyla düzenlendi.

TÜRES ile Meram Belediyesi iş birliğiyle Konya’nın Meram ilçesinde düzenlenen ve 3 gün boyunca adeta bir ‘kültür bayramı’ yaşatan Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri sona erdi.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ile TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl’ün öncülük ettiği Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri bu yıl ‘Aşımız Aşk Ola’ sloganıyla düzenlendi. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın etkinlik öncesi Genel Başkanımız Ramazan Bingöl ile buluşarak destek verdiği etkinliğe 26-27-28 Eylül tarihlerinde çok sayıda ünlü isim ve vatandaş katıldı.

İlk gün Hz. Mevlana Türbesi ile Ateşbaz Veli Türbesi ziyaretleri, açılış konuşmaları ve kazan açma merasimi yapıldı. Etkinliğin 2. günü Meram’da bulunan Dutlu Koruluğunda güzel havanın altında 7 bölgeden 7 stant konsepti büyük ilgi görürken gün içerisinde ünlü şef Gürkan Topçu ‘Gastro Şov’u, Şef Ömür Akkor ise ‘Selçuklu Dönemi Mutfak Sanatları’ sunumu ile büyük beğeni topladı. Günün sonunda yapılan ödül töreni ile yurdun dört bir yanından başarılı restoranlar ile sektörün önemli isimleri ödüllendirildiler.

Emine Beder, Ahmet Murat bülbül ve Vedat Başaran’ın jüri üyesi oldukları yemek yarışması da geceye renk kattı.

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl yaptığı açıklamada; bundan 5-10 yıl sonra bu etkinliğin uluslararası üne kavuşacağını ve Konya’ya yerli ve yabancı turist akacağını belirtip her sene daha fazla Ateşbaz Veli Aşçı Dede’nin ismini dünyaya duyuracaklarını belirtti.

Meram Belediye Başkanı ise ‘’Çok güzel 3 gün geçirdik ve adeta bir kültür bayramı yaşadık. Başta büyük emeği bulunan TÜRES Genel Başkanı Sn. Ramazan Bingöl’e ve katılım sağlayan bütün herkese teşekkür ederim’’ dedi.