geleneksel-lezzet-01Derneğimizin;

 

Kuruluş amaçları arasında Türk Mutfağını tanıtmak ve yaşatmak, sektörel sorunları çözmek turizmi canlandırmak, yerli, yabancı turistleri restoran ve lokantalarda en iyi şekilde ağırlamak turistlere Türk Mutfağını, misafirperverliğini yaşatmak ve göstermek yer almaktadır.

Türk mutfağını tanıtmak ve yaşatmak amacıyla 24 Eylül 2004’te Mutfak Kültürümüzü Tanıtma ve Yaşatma Derneği adıyla kuruldu. 18 ocak 2006’da yapılan olağanüstü genel kurulda adını Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (Türes) olarak değiştirdi.

Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği üyelerine ve tüm mutfak sevdalılarına 2 ayda 1 yayınlanan “MUTFAK ve YAŞAM” adlı yayın organı ve www.tures.org.tr  web sitesinden ulaşmayı aynı çatı altında toplamayı ve sektörün sorunlarına nihai çözüm getirmeyi amaçlamaktadır.

2010 yılında İstanbul kültür başkenti etkinlikleri çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz Lezzet İstanbul festivali kapsamında, bir ilki gerçekleştirerek 2010 çeşit yemek yapılarak Türk mutfağının zenginliği tüm Dünyaya gösterilmiş ve Tanıtılmıştır.

Gıda sektöründe KDV oranının %18 den %8 indirilmiş olmasına rağmen restoran, lokanta ve kafelerde %18 olarak devam etmesi sektörümüze ağır bir yük bindirmiş ve sektörel sorumluluğu üstümüze alarak gerekli girişimler, resmi temaslar, uzun uğraş ve çabalarımız sonucu restoran, lokanta ve kafelerde KDV %8 e indirilmiştir.

Sektörümüzün büyük sorunu olan vasıflı çalışan eksikliği gün geçtikçe artmakta olması Derneğimizi harekete geçirmiş ve TÜRES Akademi okulu olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi ile servis elemanı kursu açarak eğitim vermiş, devamında sektörümüzün tüm branşlarında eğitim vermek için çalışmalarına başlamıştır. Aynı zamanda sektörümüzün önemli ihtiyacı olan Restoran Yöneticisi eksikliğini gündemine alarak gerekli çalışmalara başlamış ve sektörel dersler temel alınarak yetiştirilecek fakülte bazında çalışmalar yürüterek Mutfak sanatları ve Restoran İşletmeciliği bölümü açmak için YÖK’e başvurusunu yapmıştır.

Sektörümüzde özellikle iş hayatının yoğun olduğu bölgelerde kullanılan ve sektörümüze sıkıntı yaratan yemek çeklerinden alınan yüksek komisyon oranları ve yemek çeklerinin market alışverişinde kullanılması konusunu gündemine almış, tüm yemek çeki firmalarının genel müdürleri ile  toplantılar düzenleyerek bu sorunu çözmedeki kararlığını göstererek çalışmalara ve yasal girişimlere başlamıştır.

Yönetim Kurulumuz