info@tures.org.tr 0212 438 15 90
HAKKIMIZDA

TÜRES, 330 üye 1.000’i aşkın marka 8100 satış noktası, 110 bin çalışan ve 11 milyar TL’lik hacmi ile gastronomi sektöründe faaliyet gösteren bir STK’dır.

TÜRES olarak amacımız Türk Mutfağını tanıtmak, sektörel sorunları çözmek, turizmi canlandırmak ve Türk Mutfak dünyasına ahilik penceresinden bakarak bu köklü kültürü tanıtmak, yaşatmak ve ileriki nesillere taşımaktır. Yurt içinde ve Yurtdışında Türk Mutfağının tanıtılması da TÜRES’in olmazsa olmazlarındandır. Yeme, içme pazarında dünya markalarının oluşturulması ve dünya restoran pazarında pay alması TÜRES’in ana hedeflerindendir.

Bugün lokanta ve restoranlar başta olmak üzere gıda sektöründe markalaşmış bir çok kuruluş TÜRES’in üyesidir. TÜRES olarak Türkiye genelinde seçkin markalardan oluşan 10000’İ aşkın şubeleri ile 330 kurumsal üyemiz bulunmaktadır. Kurulduğumuz ilk günden itibaren sektöre hizmet etmeyi gaye edinen birçok başarılı çalışmaya imza attık.

Bu çalışmalardan sektörümüze en çok katma değer sağlayan KDV oranının yeme içme sektöründe den %8 e indirilmesinde TÜRES olarak önemli bir rol üstlendik.

Aynı şekilde yemek çeki firmalarının yüksek oranda komisyon alması, keyfi ödeme ve kesintiler yapmasına çözüm arayışlarını sürdürerek sektörün bu problemini çözmekteki kararlılığımızı göstermiş ve göstermekteyiz.

Kuruluş amaçlarımızdan birisi olan Sosyal Sorumluk Projeleri kapsamında Türk Kızılay’ı ile birlikte iki ortak projeyi hayata geçirdik. Bunlardan ilki TÜRES ve Türk Kızılay arasında imzalanan protokol ile olası afet durumunda ortak hareket etme konusunda bir anlaşma, diğer önemli proje ise günde 10.000 kişiye sıcak yemek çıkararak afet bölgelerinde hizmet verecek mobil mutfak tırıdır.

Tasarımı ve tanıtımı TÜRES’e ait olan “Mobil Mutfak Tırı” Türk Kızılay’ına hediye edilerek afet durumlarında hizmet vermiş hatta hizmeti ülke sınırlarını aşarak Somali’deki ihtiyaç sahiplerine Türkiye’nin el uzattığı dönemde oradaki insanlara hizmet etmiştir.

Eğitim faaliyetlerine de çok önem verdiğimizi yaptığımız çalışmalar ile ortaya koyduk. İSMEK’e TÜRES sponsorluğunda açtığımız MUTFAK SANATLARI OKULU mezun sayısı 500’ü aştı ve pek çoğu sektöre kazandırıldı.

Buna benzer bir diğer mutfağı da İstanbul Medeniyet Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün açılışına da vesile olarak oluşturduk. Tam teçhizatlı bir eğitim mutfağı oluşturduğumuz Medeniyet Üniversitesi’nde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerimiz eğitim görmeye başladı.

TÜRES olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaların tamamı sizlerin vermiş olduğu destekler neticesinde ortaya çıkmıştır.

TÜRES sektörün gücüdür...