TÜRES Yüksek İstişare Kurulu: Yerli ve milli ürün tercih ediyoruz

TÜRES Yüksek İstişare Kurulu: Yerli ve milli ürün tercih ediyoruz

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Yüksek İstişare Kurulu ile Yönetim Kurulu üyelerinin bir araya geldiği toplantıda önemli kararlar alındı. Üyeler ‘yerli ve milli ürün’ kullanacak ve kullanılmasını teşvik edecek. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Yüksek İstişare Kurulu ile Yönetim Kurulu üyeleri TÜRES Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantıda 500’e yakın üyesi ve 10

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Yüksek İstişare Kurulu ile Yönetim Kurulu üyelerinin bir araya geldiği toplantıda önemli kararlar alındı. Üyeler ‘yerli ve milli ürün’ kullanacak ve kullanılmasını teşvik edecek.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Yüksek İstişare Kurulu ile Yönetim Kurulu üyeleri TÜRES Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantıda 500’e yakın üyesi ve 10 bini aşkın noktada faaliyet gösteren TÜRES’in çalışmaları ve neler yapılabileceği ile ilgili TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl kısa bir açıklamada bulunurken üyeler de fikirlerini paylaştı.
Tüm restoranlar yerli ürünleri kullanacak.

Toplantıya katılan başta Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Şenel Yediyıldız, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Haluk Okutur, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki olmak üzere tüm üyeler yerli ve milli ürünlerin kullanımı konusunda önemli kararlar aldılar. Bu doğrultuda örnek olarak ithal endüstriyel mutfak araçları yerine yerli endüstriyel mutfak araçları, ithal muz yerine Anamur muzu, ithal kaşar yerine Kars kaşarı gibi ürünlerin bundan sonra tercih edileceği ifade edildi.

Toplantıya şu isimler katıldı: Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, , TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı ve Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Simit Sarayı Onursal Kurucu Başkanı Haluk Okutur, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman, Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Arif Emre Bilgili, TÜRES Eski Başkanı Ali Tatlıdil, Prof Dr. Ahmet Murat Bülbül, Haliç Kongre Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Topsakal, Prof Dr. Sefa Saygılı, Dr. Süreyya Şeneldir, Dr Resul Kurt, Şef Gürkan Topçu, Merhaba Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş, Oses Çiğköfte Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yaşar, SYD Yönetim Kurulu Başkanı Necati Göksu, Kadırgalı Restoranları Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Dölek, Sanpa Genel Başkanı Abdulkadir Erbalcı, Danet Yönetim Kurulu Başkanı Sait Uluçay Konak Restaurant sahibi Kerim Düzcan, Önder Başkan Yardımcısı ve Coffee Gutta Yönetim Kurulu Başkanı Kamber Çal.

TÜRES Yüksek İstişare Kurulu hem üreticilerin desteklenmesi hem de sektör için endüstriyel ürünler imal eden yerli sanayicilerin desteklenmesi hususunda çeşitli bilinçlendirme kampanyaları yapılmasını yemek, mutfak ve turizm sektöründe yerli ve milli ürünlere gereken önemin verilmesi karara bağladı.

Genel Başkandan

Mutfak ve Yaşam Dergisi

Videolar

Sosyal Medya

Kanun ve Yönetmelikler

dokuman-ikonDernekler Kanunu
tarim-ikonTarım Kanunu
saglik-ikonSağlık Gıda Platformu
gida-ikonDernek Yönetmeliği