Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı Misafir Etti!

Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı Misafir Etti!

İstanbul’un Lezzet Festivali Hız Kesmeden Devam Ediyor… Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali ikinci gününde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Yardımcısı Mehmet Daniş’i ağırladı. Fakıbaba, Öztürk ve Daniş festivalde tadım stantlarını tek tek dolaşıp, üreticileriyle yakından ilgilendikleri sohbetler gerçekleştirdi. Festivalin ikinci gününün ilk konuğu

İstanbul’un Lezzet Festivali Hız Kesmeden Devam Ediyor…

Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali ikinci gününde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Yardımcısı Mehmet Daniş’i ağırladı. Fakıbaba, Öztürk ve Daniş festivalde tadım stantlarını tek tek dolaşıp, üreticileriyle yakından ilgilendikleri sohbetler gerçekleştirdi.

Festivalin ikinci gününün ilk konuğu ise Diyetisyen Özge Bezirci oldu. Bezirci “Popüler Besinler ile Geleneksel Besinlerin Karşılaştırılması” söyleşisi kapsamında son yıllarda sofralarımıza eklenen kinoa, avokado gibi gıdaların faydalarına değindi. Bunun yanı sıra kefir gibi eskiden zaten tüketilen ve şimdilerde tekrardan değerini kazanan besinlerin aslında ne denli yararlı ve besleyici olduklarını hatırlattı.

Dört müzisyen ve bir aşçıdan oluşan İtalyalı Spaghetti Swing grubu, hem unutulmaz İtalyan şarkılarını seslendirdiği hem de sahnede hazırladığı spagetti tarifleri ile seyircilerinin sadece kulağına değil midesine de hitap eden performanslar sergiledi.

Yabancı Şefler Yarıştı  

Festivalin ikinci gününün bir diğer sürprizi ise Şef Emrah Köksal Sezgin yönetiminde  “Yabancı Şefler Yarışıyor” etkinliği oldu. Romanya’dan Gigi Fedeles, Suudi Arabistan’dan Jasser Jad, Meksika’dan Robin Villereal, Mauritious Adaları’ndan Alan Payen, Slovenya’dan Iztok Legat, Hırvatistan’dan Zelijko Neven Bremec, Hindistan’dan Tushar Malkani ve Bulgaristan’dan Veselina Slaw etkinlik kapsamında aynı sahneyi paylaştı. Yabancı şefler Türk mutfağına özgü tarifleri kendi ülkelerinin yemek kültür ve alışkanlıklarına has özellikleriyle birleştirerek tanıdık tatlardan özgün lezzetler yarattı.

Genel Başkandan

Mutfak ve Yaşam Dergisi

Videolar

Sosyal Medya

Kanun ve Yönetmelikler

dokuman-ikonDernekler Kanunu
tarim-ikonTarım Kanunu
saglik-ikonSağlık Gıda Platformu
gida-ikonDernek Yönetmeliği