‘Mesele çatal değil medeniyet meselesi’

‘Mesele çatal değil medeniyet meselesi’

“Çatal yalnızca görüntüden ibaret, söz konusu bir medeniyet çatışması”

Giyimkent’te Ramazan Bingöl Et Lokantası’ndayız. Restoranın geniş bahçesinde ufak bir keşif turu yaparken bir süre sonra mekanın sahibi Ramazan Bingöl yanımıza geliyor. Tanışıp el sıkışıyoruz, söyleşimizin konusu belli: Çatal sağda hareketi! Son aylarda gündemde epey yer alan bu mevzu toplumun çeşitli kesimlerinden insanları içine çekmişti. Ramazan Bingöl ise nisan ayında Akşam gazetesinde yazdığı bir yazıyla bir nevi tartışmanın başlangıç noktasını oluşturan isim haline gelmişti. Kendisine sorduk, çatal neden sofrada sağda durmalı, sağ elle yemek neden önemli, bu hareketin toplumda daha fazla karşılığını bulmasını bekliyor mu diye… Bu lezzetli söyleşinin sürpriz konuğu ise Bingöl’ün sadık dostu Sivas kangalı, Pençe oldu.


– Bildiğim kadarıyla yaygın olan bıçak sağda çatal solda kullanılıp yemek doğrandıktan sonra çatalın sağ ele alınarak yemeğe devam edilmesi. Çatal illa ki sağda mı durmalıdır?
– İsteniyorsa bu yapılır tabii ama esas mesele yemeğin sağ ile yenmesi, İslam dininde de böyle buyrulmuştur. Batılılaşma ile beraber binlerce yıllık geleneklerimizden taviz vermeye başlıyoruz. Çatal sola gelince benim gözümde binlerce yıllık medeniyet yıkılıyor. Dolayısıyla çatalın nerede duracağı aslında çok ufak bir detay gibi görünse de binlerce yıllık bir medeniyetin yok sayılması durumuna kadar götürebilir bizi. Kardeşim bu kuralı kim koymuş? Batılılar. Dolayısıyla artık biz de kendi kuralımızı koyuyoruz ve çatal sağda diyoruz.


– Bu çatal sağda hareketine girişme fikri nasıl ortaya çıktı? Toplumda böyle bir etki yaratacağını düşünüyor muydunuz? Biliyorsunuz, Külliye’de değişen masa düzeni de epey konuşuldu çünkü.
– Tabii, Büyükşehir de değiştirdi düzeni, binlerce ev ve lokanta da takip edip, değiştiriyor. Bu değişim devam edecek. Çünkü çatal sadece bir görüntüden ibaret aslında. Buradaki mesele bir sofra kültürü. Şu anda da bir kültür ve gelenek çatışması söz konusu. Açıkçası ben bu hareketin böylesine bir etki uyandıracağını tahmin ediyordum. Mesela Vedat Milor da bizim düşüncemize katıldı. Geçenlerde Erhan Afyoncu ile konuştum o katılıyor ama Murat Belge de bu görüşe katılmıyor. Dediğim gibi burada bir medeniyet çatışması var.


Haberin Devamı için Tıklayın

Genel Başkandan

Mutfak ve Yaşam Dergisi

Videolar

Sosyal Medya

Kanun ve Yönetmelikler

dokuman-ikonDernekler Kanunu
tarim-ikonTarım Kanunu
saglik-ikonSağlık Gıda Platformu
gida-ikonDernek Yönetmeliği