TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl’ün “Porsiyon Çağrısı” Üzerine CNN TÜRK’e Yaptığı Açıklamalar

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl’ün “Porsiyon Çağrısı” Üzerine CNN TÜRK’e  Yaptığı Açıklamalar

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın "Porsiyonları Küçültün Çağrısı" Üzerine CNN TÜRK televizyonlarına açıklamalarda bulundu.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye arasındaki Ortaklık Programı’nda (FTPP) dünya çapında her yıl üretilen 4 milyon ton gıdanın 1.3 milyon tonunun israf edildiğini anlattı. Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın haberine göre; Fakıbaba, özellikle lokanta ve lüks otellerin porsiyonlarına dikkat çekerken, “Lokantalarda porsiyonlar çok büyük. Önümüze yemekler geliyor ve ancak yarısını yiyebiliyoruz, diğer yarısı çöpe gidiyor. Biz yeteri kadar yiyoruz, yemeyenlere vermek zorundayız. Onun için porsiyonların özellikle lüks otellerde küçülmesi taraftarıyım. Her yerde artan yemekleri kendim alıp götürüyorum, orada bırakmıyorum, biliyorum ki orada zaten dökülecek. Bunu sizlere de tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl:

‘ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ’

Fakıbaba’nın vurgu yaptığı ‘israf’ sorunuyla ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydeden Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, ‘gıda bankası’ sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bingöl, “Burada hem artan yemekler, hem de son kullanma dönemine yaklaşan gıdalar ihtiyaç sahipleriyle buluşabilir. Bu çalışma elbette göründüğü kadar kolay değil ama biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Kamu, özel, sivil toplum kuruluşları, üniversiler ortak akılla bu sorunu çözebiliriz” diye konuştu.

‘SAATLER AYARLANMALI’

Özellikle otellerde, yemekli toplantılarda yemek saatleri nedeniyle de büyük israflar oluştuğuna dikkat çeken Bingöl, “Bir şeyler geliyor ancak yemek o kadar geç geliyor ki insanlar kalkmış oluyor. Yine tatlı gelene kadar herkes kalkıyor. Ama o hazırlananlar bilin ki olduğu gibi çöpe gidiyor. Bu nedenle saatleri de ayarlamak lazım” dedi.  Porsiyonların küçültülmesi amacıyla tüm restoranların bir araya gelerek belli bir standart belirleyebileceğini anlatan Bingöl, bu konuda bir an önce eyleme geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Genel Başkandan

Mutfak ve Yaşam Dergisi

Videolar

Sosyal Medya

Kanun ve Yönetmelikler

dokuman-ikonDernekler Kanunu
tarim-ikonTarım Kanunu
saglik-ikonSağlık Gıda Platformu
gida-ikonDernek Yönetmeliği