Başkanın Mesajı

SEKTÖRÜMÜZÜN SORUNLARI İÇİN ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ

Bir grup arkadaşımızla birlikte 2004 yılında kurduğumuz TÜRES bugün 10 binlerce noktada temsil edilen bir STK haline geldi. Bundan dolayı destek veren öncelikle üyelerimize sonra da sektörümüzün bütün bileşenlerine teşekkür etmek istiyorum.

TÜRES olarak amacımız Türk mutfağını tanıtmak, sektörel sorunları çözmek, turizmi canlandırmak, toplumun sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak ve Türk mutfak dünyasına ahilik penceresinden bakarak bu köklü kültürü tanıtmak, yaşatmak ve ileriki nesillere taşımaktır.

Bu çerçevede çok sayıda proje geliştirip, sektörümüzün sorunlarına çözümler getirdik. Örnek vermek gerekirse; KDV oranları ve yemek çeklerindeki yüksek komisyon oranlarının aşağı çekilmesine öncülük ederken bir yandan da mutfağımızın kalitesini iyileştirip arttırdık ve dünya nezdinde hak ettiği yeri almasına katkı sağladık.

Ayrıca sektörün nabzını tutan derneğimiz ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri olan personel ihtiyacına da çözüm odaklı yaklaşarak, Medeniyet Üniversitesi Gastronomi Bölümü ve İSMEK ile imzaladığı protokoller ve verdiği sponsorluk desteğiyle hem sektörümüzün ihtiyacı olan nitelikli iş gücünü temin ediyor, hem de meslek sahibi olmayan gençlerimiz için altın değerinde fırsatlar sunuyor.

Hergün büyüyerek gelişen ve Türkiye'deki en önemli STK'lar arasında bulunan TÜRES hem sektörümüzün sorunlarına el atmaya devam edecek hem de kadim mutfak kültürümüzü çağa uyarlayıp tanıtmaya devam edecektir.

Ramazan Bingöl
TÜRES Genel Başkanı

RAMAZAN BİNGÖL KİMDİR?

1967 yılında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Halen Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde eğitimine devam ediyor. Ortaklığını ve yöneticiliğini sürdürdüğü aile şirketinde 20 yıl boyunca çalışan Ramazan Bingöl, 2008 yılında ticari hayatına yeni bir rota çizerek kendi ismiyle markalaşma yoluna gitti.

2004 yılında bir grup girişimci iş adamıyla birlikte TÜRES’i (Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği) kurdu. Halen, yeni unvanıyla Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneğinin (TÜRES) genel başkanıdır. Birçok sivil toplum örgütünde yöneticilik yapan Bingöl, bir dönem Türk Mutfak Vakfı Başkanlığı, Edim Başkan Yardımcılığı, Mega Center Yönetim Kurulu Üyeliği, Esnaf Hastanesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Bayrampaşa Kızılay Şubesi Başkanlığı, Tüm Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcılığı, Gıda Dernekleri Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Şu an aktif olarak MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Asil Üyeliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Şurası Gastronomi Komisyonu Üyeliği, MÜSİAD Türk Mutfağı ve Gastro Ekonomi Komite Başkanlığı, İTO Lokanta ve Kafeleri temsilen Meclis Üyeliği, Trabzon Dünya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini icra etmektedir.

Bir iş adamının sadece ticaretle uğraşmaması gerektiğine, zamanının ve tecrübesinin zekâtı olarak ülkesine manevi katkı sağlaması gerektiğine inanan Ramazan Bingöl, 2005 yılında “Restoran İşletmeciliği - Restoranlar ve Lokantalar Nasıl Yönetilir?” kitabını ve 2013 yılında “Restoran İşletmeciliğinde İşçi İşveren İlişkileri” kitabını kaleme aldı. Son olarak 2016 yılında “Ramazan Bingöl Mutfağından Tarifler” kitabı ile işletmesinde sunduğu lezzetlerin tariflerini hem günümüz hem de gelecek nesillerin istifade edebileceği bir esere dönüştürdü.

Şimdilerde TRT Belgeselde her hafta yayımlanan “Şefin Özel Konuğu” programıyla ekranlara geliyor. Ayrıca Star, Yeni Şafak, Akşam ve İTO gazetelerinde; Skylife ve Anadolu Jet dergilerinde uzun yıllar gastronomi yazarlığı yaptı. Türk mutfağının, gelenek ve göreneklerinin, bu kadim ve bereketli toprakların benzersiz kültürünün sonraki kuşaklara aktarılması misyonunu üstlenen Ramazan Bingöl, evli ve 4 çocuk babasıdır.