Güncel

İçişleri Bakanlığından Sektörümüzü İlgilendiren Genelge

İçişleri Bakanlığından Sektörümüzü İlgilendiren Genelge
16 Mart 2020, Pazartesi

Değerli Üyelerimiz;

İçişleri Bakanlığınca yayınlanan “Coronavirüs Tedbirleri” başlıklı genelgeye göre geçici süre ile faaliyetleri durdurulan işletmeler içinde sizleri ilgilendiren başlıklar şöyledir;

Nişan/düğün salonu, 
Çalgılı/Müzikli lokanta/kafe
Gazino
Birahane
Taverna
Kahvehane
Kıraathane
Kafeterya
Kır bahçesi
Nargile salonu
Nargile kafe

AVM ler dahil tüm lokanta ve restoranlar açık (Müzikli lokantalar hariç)

Pastaneler, tatlıcılar, fırınlar,büfeler açık

Hastane içlerindeki kafeteryalar açık

Ülke olarak zorlu bir sürecin içinden geçtiğimiz şu günlerde  devlet yetkililerine sürekli olarak durumumuz hakkında bilgi aktarıyoruz. Taleplerimizi iletiyoruz. Sizlerin de desteği ile bu süreci en az hasarla atlatabilmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. 

İşte Bakanlığın gelenelgesinin tam metni;

Bakanlığımız 81 İl Valiliğine Coronavirüs konulu ek bir genelge daha  gönderdi.
 
Genelge ile 81 ilde, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine bugün saat 24:00 itibariyle durdurulacak.
 
Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla önlemler alınmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda; Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı gerekçesiyle; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle durdurulacak.  

STK’ların Genel Kurulları, Eğitimleri ve Toplantıları Ertelenecek

Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf ) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenecek.
Toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu “Taziye Evleri”nin faaliyetleri 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle durdurulacak.
 
Bakanlığımız söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.